May 26 [Mon.]

Monday 26th May (Conference hall: Concert hall)

 

 

09:00 – 09:30

OPENING

09:30 – 11:00

SESSION 1 [Plasma Exhaust I]   (Chair: N. Asakura)

09:30 – 10:10

R1

Impacts of 3D magnetic field structure on boundary & divertor plasmas in stellarator/heliotron devices

M. Kobayashi, Y. Feng, O. Schmitz, Y. Liang, T.E. Evans, H. Frerichs, Z.Y. Cui,

D. Reiter, N. Asakura, U. Wenzel, S. Morita, K. Ida, H. Tanaka, S. Masuzaki, I. Yamada,

B.J. Peterson, N. Ohno, S. Pandya, Y. Narushima, C. Suzuki, N. Tamura, T. Tokuzawa,

K. Itoh, T. Akiyama, K. Tanaka, H. Yamada

10:10 – 10:40

I1

Scaling of the divertor power spreading (S-factor) in open and closed divertor operation in JET and ASDEX Upgrade

A. Scarabosio, T. Eich, F. Hoppe, B. Sieglin, M. Rack, M. Groth, M. Wischmeier,

G. Arnoux, I. Balboa, S. Marsen, the ASDEX Upgrade Team and JET-EFDA contributors

10:40 – 11:00

O1

Implications of the heuristic drift SOL model

R.J. Goldston

 

 

11:15 – 13:05

SESSION 2 [Plasma Exhaust II]   (Chair: H. Guo)

11:15 – 11:45

I2

Relationship between divertor heat flux width and critical pressure gradient limits on DIII-D

M.A. Makowski, C.J. Lasnier, A.W. Leonard, J.H. Nichols, T.H. Osborne, M.V. Umansky

11:45 – 12:05

O2

MHD stability of the ITER pedestal and SOL plasma and its influence on the heat flux width

A. Loarte, F. Liu, G.T.A. Huijsmans, A.S. Kukushkin, R.A. Pitts

12:05 – 12:25

O3

First-principle theory-based scaling of the SOL width in limited tokamak plasmas and comparison with experiments

P. Ricci, F.D. Halpern, S. Jolliet, J. Loizu, A. Mosetto

12:25 – 12:45

O4

Narrow heat flux channels in the COMPASS limiter scrape-off layer

J. Horacek, P. Vondracek, R. Panek, R. Dejarnac, M. Komm, R.A. Pitts, M. Kocan,

R.J. Goldston, P.C. Stangeby, P. Hacek, J. Havlicek, M. Hron, M. Imrisek, F. Janky

12:45 – 13:05

O5

Power deposition on the DIII-D inner wall limiter

P.C. Stangeby, C.J. Lasnier, C.K. Tsui, J.A. Boedo, J.D. Elder, M. Kocan, A.W. Leonard,

M.A. Makowski, A.G. McLean, R.A. Pitts, D.L. Rudakov

 

 

14:30 – 16:10

SESSION 3 [W Damage under Pulse Heat Load]   (Chair: V. Kurnaev)

14:30 – 15:00

I3

Plasma facing materials performance under ITER-relevant mitigated disruption photonic heat loads

N.S. Klimov, V.L. Podkovyrov, A.D. Muzichenko, A.M. Zhitlukhin, D.V. Kovalenko,

A.B. Putrik, V.A. Barsuk, I.B. Kuprianov, J. Linke, B.N. Bazylev, A.V. Spitsyn,

O.V. Ogorodnikova, M. Mayer, R.N. Giniyatulin

15:00 – 15:30

I4

Impact of combined transient plasma/heat loads on tungsten performance

Th. Loewenhoff, H. Greuner, J. Linke, H. Maier, G. Pintsuk, R. A. Pitts, B. Riccardi,

G. De Temmerman

15:30 – 15:50

O6

Evolution of transient melt damaged tungsten under ITER-relevant divertor plasma heat loading

S. Bardin, T.W. Morgan, R.A. Pitts, G. De Temmerman

15:50 – 16:10

O7

Experimental and numerical simulation of ELMs-like transient damage behaviors to different grade tungsten and tungsten alloys

X. Liu, Y. Lian, L. Chen, Z. Chen, J. Chen, X. Duan, J. Fan, J. Song

 

16:10 – 18:40

Poster Session 1

(Poster room)